Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov bažantů s adoptivními kvočnami 2014

4. 6. 2014

 12.5. Brigáda za účelem úprav adopčních voliérek. Oceňujeme výpomoc  řemeslně zdatných kamarádů ze vznikajícího "Spolku přátel myslivců v Hrušové", jmenovitě děkujeme Janu Staňkovi a Vladimíru Novákovi.

14.5. Opět brigáda. Další úpravy voliérek a jejich přemístění na místo odchovu.

25.5. Vlastní rozmístění voliérek v celkovém počtu 4 ks, úpravy terénu. Výroba stínítek.

26.5. Nainstalování napaječek, termolamp. Vysypání bedýnek 20 cm podestýlkou - hoblinami.

27.5. Zapojení elektřiny. Zkušební provoz.

28.5. Do voliér 1-3 umístěny 3 domácí slepice - kvočny.

29.5. Ve večerních hodinách přivezeno 220 ks jednodenních bažantích kuřat. Kuřata byla umístěna pod jednotlivé kvočny, tj. pod 1 kvočnu cca 73 kuřat (!). Kvočně  se zahříváním vypomáhá termolampa 100W.

1.6. Kvočny se o malé bažantíky starají vzorně. O víkendu již kuřata zvesela pobíhala po venkovní části voliéry. Hlavním bažantníkem (správcem) byl jmenován Zdeněk Pytlík.

3.6. Dovezeno 80 ks jednodenních bažantích kuřat pod kvočnu do voliéry č. 4. Krmivo BR1, BŽ1.

4.6. Bažantíci se mají čile k světu. Začínají se jim opeřovat letky.

5.6. Celkový úhyn 20 ks. Průměrné teploty za uplynulý týden se pohybovaly ve dne kolem 20°C a v noci neklesnou pod 10°C.

13.6. Průměrné teploty za uplynulý týden se pohybovaly ve dne kolem 30°C a v noci neklesnou pod 15°C.

20.6. Celkový úhyn dosahuje 25 %. Standardní úhyn by se měl pohybovat při této metodě 10-15%, neboť skutečně přežijí ti nejsilnější, nejde totiž o velkokapacitní voliérový odchov, ale o chov velmi blízký přírodě a příroda je někdy krutá...Ke zbytečnému navýšení úhynu došlo přenesením kokcidií z kvočen na kuřata, pro příští sezónu bude bezpodmínečně nutné začít s přeléčením na kokcidiózu ihned.

22.6. Odpojení elektřiny od termolamp a převezení voliérek přímo do honitby.

26.6. Každé 3 dny je nutné voliérky posouvat z hlediska hygienického a zároveň se tím částečně zlepší potravní nabídka.

1.7. Průměrné teploty za uplynulý týden se pohybovaly  ve dne kolem 23°C a v noci neklesnou pod 8°C. Oblačno s přeháňkami.

3.7. V neděli 6.7. v 7:00 h proběhne den "B", tzn. vypouštění bažantů (vč. kvočen) do honitby. Voliérka se nadzvedne a bedna se trvale nechá otevřená. Místo vlastního vypuštění se musí řádně připravit - zapachovat, proti dravé zvěři. Takže natáhnout zradidla s pachovým repelentem, zapachovat vypouštěcí bednu i voliéru (každý týden obnovovat, dokud bažanti "bezpečně" nehřadují v keřích), umístit lidské vlasy, psí chlupy, nechat potichu hrát alespoň 2 rádia na baterky (ideálně naladit stanici Proglas, minimálně celé léto!), proti pernaté dravé zvěři rozvěsit vyřazená CD z hudebních masakrů (např. P. Kotvald, M. David, L. Vondráčková, Kysucký prameň a další). Krmná zařízení z voliérky je nutné vynosit vně voliérku, ideální je přímo u voliérek zbudovat zásyp (a samozřejmě v blízkém okolí musí být další zásypy).

7.7. Včerejší vypouštění proběhlo úspěšně, jedno oko nezůstalo suché. Dnes po první noci byla provedena kontrola a vše v naprostém pořádku - všechny 4 kvočny vodí malé bažantíky po lukách a mají radost ze života.